SMUTNÁ ZPRÁVA

Zdroj: iRozhlas

V pátek 13.3.2020 zemřela paní Dana Zátopková (*19.9.1922). Musím s lítostí konstatovat, že mě tato zpráva velmi zarmoutila. Byla výraznou osobností České atletiky, a to jednak jako světová oštěpařka, jednak po skončení závodní činnosti výborná trenérka a v celém svém životě skvělým člověkem. Osobně jsem se s ní několikrát setkal a budu na ní vždy rád vzpomínat. O dosažených úspěších paní Dany je hezký článek na stránkách Českého atletického svazu, a proto nepovažuji za nutné opakovat všechny její úspěchy. Chci se však zmínit zejména o jejím působení ve Zlíně, o kterém se v uvedeném článku nepíše.

Paní Dana Zátopková, rozená Ingrová, přestoupila do našeho klubu (tehdejší název Sokol Botostroj Zlín) z VS Brno v roce 1948. V tomto roce se zúčastnila olympijských her v Londýně, kde skončila na hezkém 7.místě výkonem 39.64 m. Ještě tentýž rok vytvořila i nový český rekord výkonem 40.65 m a v roce 1949 jej pak posunula až na 46.32 m (to už pod jménem Zátopková). Emil Zátopek – manžel Dany Zátopkové – působil od roku 1949 v ATK Praha (dnešní Dukla Praha) a v roce 1950 jej do Prahy následuje i jeho manželka Dana. Jejím novým klubem je Bratrství Sparta Praha. Paní Dana Zátopková ukončila svoji skvělou a dlouhou závodní kariéru v roce 1965.

Závěrem chci uvést, že paní Daně Zátopkové bylo uděleno v roce 2003 čestné členství v našem klubu, byla s námi v občasném kontaktu a na působení ve Zlíně vždy ráda vzpomínala.
Paní Dano, nikdy na Vás nezapomeneme.

 

Zdroj: iRozhlas – Dana Zátopková při odhalování sochy Emila Zátopka
print