Skvělá atletika ve Zlíně

Atletický klub Zlín z.s. uspořádal s finanční podporou Zlínského kraje a Statutárního města Zlín dne 15.8.2020 tradiční (68.ročník) mezinárodní atletický mítink „Zlín 2020“. Ten byl letos mimořádně vydařený. Vždyť jsme zde mohli sledovat to nejlepší z českého sprintu (u mužů Veleba, Záleský, Polák, Jirka, u žen pak Pírková, Hofmanová) a jejich úžasné souboje. Časy vítěze Jana Veleby v obou sprintech (10.25 a 20.66), Víta Müllera na 400 m (46.44), Marcely Pírkové na 100 a 400 m (11.56 a 54.64) patří mezi letošní nejlepší v ČR. Stejně tak výkony v dalších disciplínách snesou nejpřísnější měřítko. V běhu na 100mpř. žen zvítězila Markéta Štolová (13.26), v dálce mužů Radek Juška (7.91), u žen pak Jana Novotná (6.39), v trojskoku pak prokázal své kvality reprezentant Slovenska Tomáš Veszelka (16.59) a k výčtu skvělých výkonů je třeba přiřadit i diskaře. Marek Bárta hodil disk do vzdálenosti (61.61) a Tomáš Voňavka (60.28). I v dalších disciplínách se bylo na co dívat. Ještě bych zmínil štafety 4x 100 m. Muži ve složení Záleský, Veleba,Polák, Jirka – dosáhli jednoho z nejlepších výkonů tohoto roku na světě, a to 38.90 vt. Také ženy (Dvořáková B., Pírková, Hofmanová, Bendová) zaběhly velmi dobře a dosažený čas 44.63 vt. patří k letošní absolutní špičce v ČR.
Bez nadsázky – jeden z nejlepších mítinků v ČR.

Zklamáním byly dvě běžecké disciplíny mužů, a to 1.000 m a 5000 m. Nejen slabá výkonnost, ale hlavně slabá účast jsou námětem k zamyšlení. Jedním z důvodů bylo nepochybně pořádání 2.kola 2.ligy mužů (kvůli koronaviru muselo být uspořádáno v tomto termínu), které nám odčerpalo řadu startujících. Jistou náplastí může být běh na 1000 m dorostenců, kde zvítězil Tomáš Habarta z AC Sl.Sl.Uh.Hradiště velmi dobrým časem 2:29.94 min.

Ze zlínských závodníků se prosadil zejména sprinter Jiří Štípek. V běhu na 200 m obsadil 3.místo a vytvořil nový juniorský rekord klubu ( 21.75 vt.). Dařilo se také Kateřině Hálové v běhu na 1000 m žen, kde skončila na 2.místě. Potěšily i výkony dalších našich atletů – např. Adam Hustý v běhu na 5000 m (2.místo), Pavel Novosad v běhu na 1000 m dorostu (3.místo), výškaři v čele s Richardem Janišem (2.místo), Tomáš Holý v trojskoku (4.místo) a stejné umístění i v dálce u Petra Sedláře aj.

V žákovských kategoriích (běh na 60 m a štafeta 4×60 m) u chlapců zvítězil v běhu na 60m náš závodník Jiří Mičke časem 7.49 vt., v dívkách pak břeclavská Eliška Grzybová časem 7.93 (v rozběhu 7.82 vt.). Na 3.místě skončila naše Adriana Hefková čase, 8.06 vt. Děvčatům AK Zlín se dařilo ve štafetě Večeřová, Hefková, Švachová a Skopálková), kde zvítězila velmi hezkým časem 30.62 vt.

Mezi návštěvníky jsme přivítali výrazné osobnosti, např. primátora města Zlína Ing. et Ing. Jiřího Korce, trojnásobného mistra světa v desetiboji a zlínského odchovance Tomáše Dvořáka a řadu dalších skvělých hostů a bývalých atletů.
Kvalita mítinku – a to už se opakuji – byla hodně vysoká. Bylo vytvořeno několik nových rekordů mítinku. Startovalo celkem 191 atletů a atletek ze 34 klubů. Kvůli COVID-19 se nezúčastnili závodníci ze spřáteleného klubu TS AKS Chorzów. Závody proběhly velmi dobře i organizačně a z drobných nedostatků se určitě poučíme. Na závěr poděkování všem, kteří se na organizaci a samotném průběhu podíleli, tj. členům výboru, trenérům a rozhodčím. Díky za pěkné závody.

Podrobné výsledky viz na stránkách Českého atletického svazu.