Mítink Zlín s Českým rekordem!

V sobotu 14. 8. 2021 se s finanční podporou Zlínského kraje a Statutárního města Zlín uskutečnil na Stadionu mládeže ve Zlíně již 69. ročník tradičního mítinku. Atletický klub Zlín se postaral opět o skvělé závody s řadou reprezentantů z ČR i ze zahraničí.

O veliký zážitek se postaral Dominik Záleský z pražské Dukly, který v královské disciplíně, ve sprintu na 100 m, zaběhl čas 10.16 s čímž se stal již třetím spoludržitelem českého rekordu na této trati. Tím se také Česká republika stává celosvětovým unikátem, kdy národní rekord drží společně tři sportovci (Jan Veleba a Zdeněk Stromšík). Jan Veleba v tomto rychlém závodě doběhl na druhém místě v čase 10.34 s. Zajímavostí je, že Jan Veleba je trenérem Dominika Záleského.

Ozdobou byl také běh na 400 m. V kategorii mužů zvítězil Patrik Šorm z Dukly Praha (nový rekord mítinku 46.06 s) před Michalem Desenským ze Sokola Hradec Králové (46.74 s), v ženách pak Tereza Jonášová ze Škody Plzeň (čas 55.08 s).

V běhu na 100 mpř. zvítězila Lucie Čuda Koudelová z AK Olymp Brno (13.55 s) před Kateřinou Dvořákovou z USK Praha (13.65 s).

Zajímavý sprinterský souboj se očekával na 100 m žen. Na start se totiž postavila Natálie Kožuškaničová z USK Praha, která v červnu na MČR doběhla druhá o pouhou setinku a proti ní letošní Mistryně ČR na dvojnásobné trati Jana Slaninová z SSK Vítkovice. Ze souboje pak vítězně vyšla právě Jana Slaninová ve vynikajícím čase 11.68 s. Natálie si ale na druhém místě vytvořila nový osobní rekord 11.71 s. Ve stejném pořadí pak obě doběhly i na dvojnásobné trati (23.77 s/23.95 s). Pro Natálii Kožuškaničovou to byl již druhý osobní rekord v jednom dni.

Vynikající byla i dvoustovka mužů. Čerstvý český rekordman z MČR Jan Jirka již podruhé ve Zlíně zaběhl na 200 m čas 20.90 s, čím opět vyrovnal rekord Mítinku a stejně tak se mu již podruhé podařilo porazit slovenské Pendolino a mistra Evropy v běhu na 60 m v hale Jána Volka. Ten si unavený po olympiádě v Tokiu doběhl pro druhé místo za 21.02 s.

K vidění byla celá řada dalších výborných výkonů v technických discipínách. Trojskok mužů ovládl polský reprezentant Swiderski (16.46 m), v hodu diskem byl suverénní Kolumbijec Ortega (61,99 m).

Z našich atletů se nejlépe dařilo Kateřině Hálové (vítězka v běhu na 1000m – 2:55.71 min) a v téže disciplíně mužů zvítězil Filip Vabroušek (2:38.91 min), ve skoku do výšky byl Richard Janiš na 2. místě (1.93 m), Tomáš Holý bral 3. místo v trojskoku (14.77 m). Ve vrhu koulí byl nejlepší Martin Ponížil (13.52 m).

Závody se konaly jako Memoriály J. Ajgla, J. Kauera, J. Siblíka, L. Kománka a J. Halvy a běh na 1000 m žen jako Cena Gaston-Giana.

Celkem startovalo 137 závodníků z 35 klubů

Děkujeme všem, kteří se na organizaci a samotném průběhu mítinku podíleli, tj. členům výboru, trenérům a rozhodčím.