Ohlédnutí za žákovským mistrovstvím

O víkendu 21. 9. – 22. 9. 2014 proběhlo v Plzni Mistrovství ČR jednotlivců staršího žactva v atletice.
Ve velmi hezkém areálu ve Skvrňanech mladí atleti bojovali o co nejlepší výkony a dařilo se jim.
O nastoleném trendu směrem ke kvalitě již od žákovské kategorie svědčí jak celková vysoká výkonnostní úroveň mistrovství, tak čtyři nové rekordy ČR a čtyři rekordy mistrovství. Rovněž výsledky v takřka všech dalších disciplínách byly na velmi vysoké úrovni. Mladí zástupci AK ZLÍN se v tomto klání vůbec neztratili, drželi se velmi dobře a zaznamenali řadu úspěchů.

Nejúspěšnějším zlínským zástupcem se stal ziskem dvou bronzových medailí Šimon Hána. Šimon vybojoval bronz v dálce (631cm) a bronz na 150m (17,13s). Rovněž si odnesl nominační dopis na mezistátní utkání ČR-SK-H-SLO-HR příští týden. Gratulujeme.
Druhou nejúspěšnější zlínskou zástupkyní byla Tereza Hromadníková. Vybojovala bronz ve skoku o tyči
Vylepšeným OR 315cm a byla čtvrtá v dálce (537cm) Gratulujeme

A nyní se podívejme, jak šel časový program pro zlínské zástupce a jak si naši mladí atleti vedli :
První disciplinou se zlínskou účastí bylo kladivo dívek. Zde nastupovala Aneta Fridrichová a spolu s ní
Bára Škubalová. Děvčata to vůbec neměla jednoduché, neboť silná bouřka a prudký déšť přerušily
program a soutěže na 30minut. I tak se bojovalo dále. Aneta vybojovala velmi pěkné 4 místo (37,92)
Bára si v poli svých starších soupeřek rovněž vedla dobře a celkově výkonem 32,05 m obsadila 12.místo.
Ihned po té se startovaly rozběhy na 800 m dívek. Celkově ve třech rozbězích postupně nastoupily
Kateřina Dlabajová, Adéla Rochovanská a Věra Holubářová. Věděli jsme, že tato disciplina je opravdu
silně obsazená, a že i jenom postup mezi 8 finalistek aspoň jedné z našich dívek by byl úspěch. Nejlépe
si vedla Kateřina (2:26,91), která zůstala jen kousek od postupu. Na silné osmistovce děvčata předvedla
hezké výkony na úrovni svého maxima a ve velmi silné konkurenci se rozhodně neztratila.
Následovaly rozběhy na 800m hochů. Zde nastupovali dva zlínští atleti Aleš Omelka a Dominik Maniš.
Ve velmi ostrém postupovém boji se hochům tentokrát nedařilo. Aleš ve velmi rychle rozběhnutém běhu
neměl již síly na finiš a Dominik se i přes dobrý výkon dozvěděl v cíli od rozhodčích výrok o diskvalifikaci
pro vyšlápnutí. Potom se již rozjela soutěž tyčkařek se čtyřmi našimi zástupkyněmi. Zde již zmíněná
Tereza Hromadníková vybojovala v OR 315 cm krásné třetí místo. Velmi hezký osobní rekord 290 cm
znamenal celkově 5. místo pro Moniku Matějkovou. Tereza Kašpárková osobním rekordem 275 cm brala
6. místo a osobní rekord 275 cm si vyrovnala Petra Fráňová. Ta pak kvůli horšímu zápisu obsadila 9. místo.
Skoro by se dalo říci, že dešťová sprcha a promáčený sektor děvčatům svědčil. Zároveň probíhala soutěž
v kouli dívek. Zde nás zastupovala Aneta Fridrichová a výkonem 10,20 obsadila celkově 14. místo. Aneta
ještě nastupovala v disku, kde výkonem 27,87 obsadila 15. místo. Dále podle programu
pokračovaly rozběhy dívek na 300m. Tereza Kašpárková šla na start v průběhu probíhající tyčky
a Adéla Rochovanská po náročném běhu na 800m. V na tomto mistrovství velmi silné třístovkařské
konkurenci by postup byl překvapením. Tereza běžela čas na úrovni svých možností a Adéla po osmistovce
rovněž potvrdila svou výkonnost. Pro obě ta důležitá třístovka další den teprve měla přijít. Poslední disciplinou prvního dne soutěží se zlínskou účastí byla štafeta děvčat na 4x60m. Promrzlá a také promáčená čtveřice tyčkařek Monika Matějková, Tereza Hromadníková, Petra Fráňová a Tereza Kašpárková se snažila, ale počasí se na nich trochu podepsalo a proti sprinterským specialistkám doběhla až na 12. místě
Nedělní program pak startovala Tereza Hromadníková v dálce dívek pěkným, byť nepopulárním čtvrtým místem za 537cm. Následovaly rozběhy hochů na 150m, kde Šimon Hána přesvědčivě postupoval do finále. Pak už ho čekala dálka, která zároveň kolidovala s finálovým během hochů na 150m. V obou zmíněných soutěžích vybojoval Šimon Hána bronzové medaile.
Poslední disciplinou se zlínskou účastí a zároveň poslední disciplinou programu byla štafeta 4x300m. Zde jsme doufali v medailový úspěch. Děvčata ve složení Adéla Rochovanská, Kateřina Dlabajová, Tereza Kašpárková a Tereza Hromadníková zaběhla velmi dobře, srovnatelně s časem svého absolutního maxima. Proti letos enormně silným specialistkám na 300 m skončily nakonec páté, ale i tak v poli 25 štafet, kdy padl i rekord ČR, se jedná o velmi pěkné umístění. Ještě jednou gratulujeme úspěšným atletů a atletkám i jejich trenerům.